Saunování zlepšuje fyzickou i psychickou kondici !

Při saunování se spojuje několik pozitivních faktorů, které bychom jinak těžko dávali dohromady – intenzivní příjemné teplo, přívětivá atmosféra, voňavá saunová aromaterapie, klid, dostatek času, pohoda a odpočinek po saunování.


Pravidelné  saunování má nesporný blahodárný vliv na celkové zdraví, zlepšuje imunitu a fyzickou i psychickou kondici organismu !

 

To vše působí jako dokonalý balzám na veškeré psychické potíže. Pokud cítíte vyčerpání, vyhoření, depresi, špatnou náladu, mrzutost – vždy se vyplatí vyzkoušet saunování. Pro dosažení maximálního přínosu sauny je vhodné dodržovat základní saunové zvyklosti:

 

  • Pokud začínáme, měli bychom do sauny chodit i jen na pár minut. Úplně to stačí, zejména děti by měly začínat pozvolna, aby jim saunování bylo příjemné a neodradili jsme je, nebo aby si nevytvořili k saunování negativní blok.

 

  • Rozhodně není dobré nutit se do velkých výkonů. Měli bychom se saunovat jednoduše „na pohodu“, ne na výkon a hecovat se, kdo kolik vydrží. Obecně bychom se měli saunovat tak, abychom si saunu co nejvíce užili a aby měla co největší přínos pro náš fyzický i mentální stav.

 

  • Sledujte reakce svého těla a vnímejte jeho momentální kondici. Pokud jsme extrémně unavení nebo se necítíme v dobré kondici, měli bychom saunování odložit na jindy. Pokud je saunování z nějakého důvodu nepříjemné, mělo by se ihned ukončit. Signálem může být bolest hlavy, velká únava, pálení kůže, nevolnost, malátnost.

 

  • Saunování by mělo probíhat vždy bez plavek, s ručníky či osuškami pevně omotanými kolem těla. U plavek hrozí nepříznivá kožní reakce. Jednak nevíme, z jakého materiálu jsou plavky vyrobené, jak se bude tento materiál chovat při vysokých teplotách, a také mohou na plavkách zůstávat různé chemické látky například z bazénu. Často se pak v místě pod plavkami objeví nějaká vyrážka nebo zčervenání pokožky. Během saunování by kůže měla mít možnost volně se prokrvovat a čistit. Nahota je při saunování hygienickou a fyziologickou podmínkou dobrého a účinného saunování.

 

  • Saunové osušky a ručníky slouží hlavně k tomu, aby zachycovaly pot, který z těla stéká během saunování. Pomáhá to udržovat čistotu a hygienické prostředí v sauně. Do sauny bychom také neměli nosit žádné řetízky, prstýnky nebo náušnice – kov se může rozehřát a pálit.

 

  • Pocení při saunování usnadňuje a podporuje řadu funkcí, které v našem organizmu probíhají. Stejně blahodárné je střídání horka a chladu. Zvyšujeme tím odolnost organizmu zejména v období nástupu virových onemocnění, chřipek a nachlazení. Horko zabíjí řadu bakterií, pot odvádí z těla toxiny a tělo tak lépe odolává.

 

  • Důležitý je pitný režim během saunování. Do sauny bychom neměli chodit hladoví a žízniví. Určitě ale také ne s plným břichem nebo hned po obědě. Doporučujeme alespoň hodinu po velkém jídle. Díky pocení odchází z těla velké množství tekutin a ty se musí doplnit – využijte vody s citrónem či bylinných čajů, osvěžující je také lehké občerstvení, ovoce.

 

  • Odpočinek je nedílnou součástí saunování a měl by se vždy dodržovat. Odpočívat můžeme i mezi saunováním, důležité je to ale hlavně po saunování. Při relaxaci a uvolnění účinky sauny doznívají a tělo nabírá energii.

 

  • Kolikrát do sauny během jednoho saunování? Záleží na tom, jak je to komu příjemné, v zásadě jsou ale ideální 2-3 saunové cykly, tedy saunování a ochlazování během jedné saunové akce opakovat 3x.  Hlavně začátečníci při vyšším počtu opakování riskují vyčerpání a velkou únavu.

 

  • Po saunování bychom se měli cítit dobře a odpočatě. Ideální je po saunování už nic fyzicky ani psychicky náročného nevykonávat. Po sauně se také dobře spí – proto řada lidí preferuje saunu v odpoledních hodinách. Saunování spolu s dobrým spánkem přináší tělu blahodárnou relaxaci a odpočinek.

 

Pro dlouhodobější efekt a podporu zdraví je potřeba saunovat se pravidelně, alespoň 1 x týdně. Hlavní saunovací období koresponduje s tím, jaké je počasí a přírodní cyklus – od podzimu do jara bývá sauna nejprospěšnější.