Terminologie lázeňských ubytovacích zařízení

Proč se zařízení, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami prezentují jako hotely? Myslím, že to není příliš šťastné a často je to spíše matoucí především pro ty klienty, kteří mají zájem o komerční wellness pobyty. 


Lázeňský hotel je pro mnohou hostů nečitelným označením a v konečném důsledku kazí image všem hotelům dané certifikace. Cizinci se v tom nevyznají už vůbec. Na první pohled je „lázeňský hotel“ vnímám jako klasický hotel s přídomkem lázeňský pouze proto, že se nachází v lázních. Většina běžných hostů to tak vnímá. Což v podstatě nevylučuje stejné asociace jako např. Horský hotel **** (protože je v horách).

Již zde dochází k mnoha nedorozuměním, protože se vůbec nejedná o klasické hotely se vším všudy, ale spíše o léčebná zařízení, kde je omezený výběr jídla, výběr individuálních přání či požadavků klientů a ocelkově omezená nabídka služeb. S klasickými hotely to nemá moc  společného.

Bylo by rozumné sjednotit terminologii u všech zařízení, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a název Lázeňský hotel nahradit označením Sanatorium ****, ***, ** (toto zařízení bude již svým názvem deklarovat, že se nejedná o hotel s plnohodnotnými hotelovými službami, ale léčebné zařízení – sanatorium,  které má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, kde se léčí pacienti, lidově pojištěnci, nebo samoplátci léčebných pobytů, kteří jsou dopředu srozuměni do jakého zařízení míří. Ambicí některých lázeňských hotelů, je v dnešní době oslovit co nejvíce klientů, a vědomě je mást, tím, že se snaží předstírat, že jsou wellness hotel, nebo SPA hotel,  ale pro takové zařízením má fatální následky. Převážná část tzv. samoplátců se tam již nikdy nevrátí, protože počítají s hotelovými standardy,  ne standardy léčebných zařízení.

Každý, zde již podle názvu dokáže vydedukovat, že tam může být trošku jiný režim, protože léčebné pobyty logicky mají jiné priority.

Autor: Roma Taťák